חיפוש
  • אייל זק

חג שבועות - הקשר בין הילדות למיתוג מוצלח

בא לי לספר לכם על זיכרון ילדות ומיתוג מוצלח. קודם הזיכרון ובהמשך נדבר על מיתוג מוצלח.

פעם-מזמן כשהייתי ילד, תמיד לפני שבועות היה מזג האוויר מתחמם דיו כדי שיהיה כיף להשליך מים אחד על השני. היינו מחכים שתעבור מכונית ואז משליכים עליה פצצת שקית ניילון קטנה מלאה מים. היה כיף לא נורמלי, ככה היה אז בנצרת-עילית (נו טוב… נוף הגליל).


לבית-ספר הבאנו טנא של פירות וירקות, לבשנו חולצה לבנה, למדנו שחג השבועות נקרא גם חג הקציר או יום הביכורים ובעיקר חג המים, וגם היה חופש של 3 ימים. כך היה.

אני לא זוכר מתי משהו בחג שבועות השתנה, מתי חל השינוי הזה שהביא אותנו לשמוע ״חג שבועות״ וישר לחשוב על מוצרי חלב וגבינות. אל תבינו אותי לא נכון, אני מת על גבינות, אני אוכל מהן כל השנה, אבל בשבועות הן מסתערות ותוקפות אותך מכל עבר. חלמת על צלי בקר בערב חג - קבל קיש תרד עם מוצרלה, ריקוטה ושבבי פרמזן.


מה לשים לך על הסנדוויץ?

איך קרה השינוי התודעתי הזה?

כאן נכנס עיניין המיתוג. מביקור קצר שערכתי אצל ויקיפדיה, מצאתי שהמנהג האופייני לאכילת מאכלי חלב הוא במתן תורה - מעמד הר סיני, בני ישראל מתעלים למדרגה הרוחנית הגבוהה של אדם הראשון קודם חטא עץ הדעת ואי אכילת בשר מסמל מעמד זה, שכן לפני ימי נח היה אסור על בני האדם לאכול בשר. טוווב, המשכתי לבדוק ומצאתי שמנהג אכילת מוצרי חלב הוא במקור מנהג ביהדות צרפת ואשכנז של שלהי ימי הביניים. הצרפתים אכלו גבינות. הם ידעו כבר אז מה טוב, אבל זה היה בצרפת במאה ה-14 (דרך אגב ישנם עוד כ-10 סיבות למה חלב בשבועות, סתם בחרתי אחת מגניבה, אבל בואו נתקדם).

עדיין לא הבנתי אין זה שבילדות לא היה שבועות חג של מוצרי חלב ומבצעים של הרשתות. המשכתי לבדוק, מכאן זה כבר לא היה קל. מתי האטרף הזה של מוצרי חלב בשבועות התחיל לשגע אותנו ובעיקר את היצרנים שמתישהו שאלו את עצמם: ״איך נעשה את זה ונצליח למכור פי כמה יותר מוצרי חלב מין הרגיל״.


וואלה חיפשתי… ואז טראח הבנתי! - הפרה הישראלית. ידוע שהפרה הישראלית לדורותה מצטיינת בתנובתה משמעותית מאחיותיה הגויות. פרה ישראלית ממוצעת מניבה יותר מכ-12 אלף ליטרים בשנה. מטורף!!!שוק מוצרי החלב רווי מכ-120 אלף פרות שמניבות כמות חלב אסטרונומית בשנה (לא כולל את התנובה של האחיות הגויות שמגיע לפה גם). אז מה יש לנו (להלן הבריף): חלב (המון), מוצרים (גם המון), מי שרוצה למכור (גם המון-המון). בינגו! אז בואו נראה, אם יש יום לכל דבר (לא מזמן היה יום המגבת…) אז יום אחד בשנה נגיד שיש מבצע, נוציא מהדורות מיוחדות ונקדש את חג שבועות (שיש בו כבר סיבה עתיקה למה לטחון מוצרי חלב) לחג החלב! כך הומתג לו החג הזה לחלב ומוצריו (בעצם, יש זיכה הסטורית אז למה לא).


מודעה של תנובה. מתוך אתר״נוסטלגיה אונליין״ http://www.nostal.co.il/


 

אז תוך כדי השלכת פצצות מים על מכוניות (מי ירשה לילדים שלו היום) קחו איזה אצבע ״עמק״ או פרוסה של עוגת גבינה עם פרורים, תזכרו שעוד כשחיכינו למשה שירד מההר נהגנו לשתות חלב

מאז שחיינו מותגו למוצרי חלב בשבועות, החג הזה לא שווה ממש בלי איזה פלטת גבינות, כמה פשטידות וקשים וגם יין ישראלי מותאם. אני לא מתלונן, רק תוהה מתי יימתגו חג לקלוריות, אולי כיפור?…

33 צפיות0 תגובות